GENEL BİLGİLER90'lı yıllarda İstanbul'daki limanlar, yatırım eksikliği nedeniyle ithalat ve ihracatçıların beklentilerini karşılayamıyordu. Türkiye'nin en önemli ithalat kapısı olan İstanbul'da yaşanan bu tıkanıklığı çözmek amacıyla Limar Liman ve Gemi İşletmeleri A.Ş., 1996 yılında Arkas Holding bünyesinde limancılık sektörüne yatırım yapan ilk şirket olarak faaliyete geçti.

Limar; özel sektör dinamizmi ile düzenli konteyner hatlarına, ithalat ve ihracatçılara hızlı, güvenli ve ekonomik limancılık hizmetleri vererek 1998 yılında toplam 441 gemi ve 197.899 TEU'luk bir iş hacmine ulaştı.

Türkiye ile beraber gelişen Limar, İzmir ve Mersin limanlarının işletmecisi TCDD ile bu limanlara ait ekipmanların yenilenmesini desteklemek ve hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla uzun vadeli bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşme çerçevesinde 2002 yılında İzmir limanında iki, Mersin limanında bir adet mobil vinç hizmete sunuldu. Mersin Limanının özelleştirilmesi sonrasında da Liman İşletmecisi kuruluş ile yapılan karşılıklı anlaşma ile vinç hizmeti devam ettirildi.

1 Ağustos 2004 itibari ile Limar'ın Ambarlı bölgesi faaliyetleri Marport bünyesine dahil edildi ve Limar Kumport Terminali, Marport Doğu Terminali olarak hizmet vermeye başladı. Limar İzmir, Gemport, Rodaport, Borusan, Limaş, Mersin MIP, Haydarpaşa ve İskenderun Limak limanlarında hizmet veriyor.
 
© 2014 Limar Liman ve Gemi İşletmeleri A.Ş. - Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları ARKAS'a aittir.
İzinsiz kullanılamaz. - Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ